Ευχές στην πρόεδρο της Δημοκρατίας από μαθητές του 3ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου

Αξιότιμη κυρία Πρόεδρε της Ελληνικής Δημοκρατίας,

Σας εύχομαι το 2023 να  είναι το πιο ωραίο από τα προηγούμενα χρόνια,

να είστε ευτυχισμένη και υγιής.

Επίσης,  εύχομαι να καταφέρετε να επισκεφτείτε το σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου που λειτουργεί  στις ίδιες υποδομές με το 2ο Γυμνάσιο και  με λυόμενες αίθουσες,  ώστε να δείτε την τραγική μας κατάσταση ως προς τις ελλιπείς κτηριακές εγκαταστάσεις. Θα θέλαμε πολύ να  μας βοηθήσετε να αλλάξουμε το σχολικό περιβάλλον με σύγχρονες τάξεις και επαρκείς χώρους, όπως δικαιούμαστε.

Ως πρόεδρος του 15μελούς του 3ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου εύχομαι να σκεφτείτε τις προτάσεις μας.

Η μαθήτρια

& πρόεδρος του 15μελούς Συμβουλίου

του 3ου Γυμνασίου Αγ. Νικολάου,

Μαρίνα Ν.,

14 χρονών

*Αυθεντικό μαθητικό κείμενο στο πλαίσιο του προγράμματος του σχολείου «Εγώ κι Εσύ Μαζί»  της Διεθνούς Αμνηστίας  με σύνταξη και αποστολή καρτών με μία ευχή στην Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας,  ώστε ένα ανθρώπινο δικαίωμα να υλοποιηθεί καλύτερα και πιο ολόπλευρα με το νέο έτος.