Η Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στο σχολείο μας.

Η 21η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης. Στο σχολείο μας τη γιορτάσαμε με ένα αφιέρωμα σε πέντε σπουδαίους Έλληνες ποιητές: τον Μιχάλη Γκανά, την Κική Δημουλά, τον Οδυσσέα Ελύτη, τον Κώστα Βάρναλη και τον Κωνσταντίνο Καβάφη. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας μίλησαν σύντομα για το έργο τους και απήγγειλαν χαρακτηριστικά ποιήματά τους. Παράλληλα, ερμήνευσαν κομμάτια κλασικής μουσικής. Έτσι τιμήσαμε το έργο τους, αλλά και την ίδια την Ποίηση ως γενεσιουργό δύναμη!

Την εκδήλωση παρουσίασαν οι μαθήτριες Μαρία Αρναουτάκη και Τόνια Κοντολαιμάκη. Τα ποιήματα απήγγειλαν οι Ραφαέλα Νεραντζούλη, Μαρικάτια Μανδουράρη. Κρυσταλλία Ανδρουλάκη, Κατερίνα Ξένου και Μαρίνα Βενιτουράκη. Μουσική έπαιξαν ο Στέφανος Όνου, η Νικολίνα Τζερνιά, ο Γιώργος Μαρνέλλος, η Μάρα Ζερβάκη και η Τόνια Κοντολαιμάκη. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν η μουσικός κ. Γιάννα Παπαδάκη και η φιλόλογος κ. Ανθή Ρουμπελάκη.