Επίσκεψη στην Έκθεση Μαθητικών Έργων 1ου και 2ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου

Την Παρασκευή 31 Μαρτίου η Ρητορική Ομάδα του σχολείου μας, καθώς και το τμήμα Β1, επισκέφθηκαν την Έκθεση Μαθητικών Έργων 1ου και 2ου Γυμνασίου στη Δημοτική Πινακοθήκη. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ξεναγήθηκαν στον χώρο της έκθεσης από τον εικαστικό κ. Τάσο Στρατουδάκη και θαύμασαν τα έργα των συμμαθητών και συμμαθητριών τους. Οι μαθήτριές μας που θα λάβουν μέρος στο αγώνισμα του Αυθόρμητου Λόγου στους Παγκρήτιους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης επέλεξαν τα αγαπημένα τους έργα και εξέφρασαν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκάλεσαν. Οι μαθήτριες που θα αγωνιστούν στους Διττούς Λόγους επιχειρηματολόγησαν για το πόσο σημαντική είναι η τέχνη στη ζωή μας. Τα παιδιά συνόδευσαν οι συντονίστριες της Ρητορικής Ομάδας του σχολείου μας Ανθή Ρουμπελάκη, Ελένη Σουλαδάκη και Καλλιόπη Χατζηδάκη.

Ευχαριστούμε θερμά τον συνάδελφο εικαστικό κ. Τάσο Στρατουδάκη για την υπέροχη φιλοξενία και τον γόνιμο διάλογο που είχε με τα παιδιά μας! Πολλά συγχαρητήρια και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην έκθεση και απέδειξαν για μια ακόμα φορά πως οι νέοι αντιστέκονται στους αντιπνευματικούς καιρούς μας!