3 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, η χορωδία και η ορχήστρα του 2ου και 3ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου συμμετείχαν στην εκδήλωση που διοργάνωσαν η Ένωση ΑμεΑ επαρχίας Μεραμβέλλου, η Ένωση Συλλόγου Γονέων Μαθητών Δήμου Αγίου Νικολάου και το 2ο Δημοτικό σχολείο της πόλης μας. Στην εκδήλωση αυτή, που πραγματοποιήθηκε μέσα σε μια κατάμεστη αίθουσα, έντονα ήταν τα συναισθήματα όλων, όσων συμμετείχαν, αλλά και όσων την παρακολούθησαν. Μέσα από τα βίντεο που προβλήθηκαν, τα τραγούδια και τα χορευτικά έγινε σαφές πως το θέμα μας αφορά όλους και τονίστηκε η επιτακτική ανάγκη να δημιουργηθεί ένας χώρος όπου να μπορούν να απασχολούνται τα άτομα με αναπηρία. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους διοργανωτές για αυτή την υπέροχη πρωτοβουλία ευαισθητοποίησης, στα παιδιά μας για την όμορφη παρουσία τους, καθώς και στην καθηγήτρια μουσικής του σχολείου μας κ. Γιάννα Παπαδάκη για την προετοιμασία της γιορτής!