Έναρξη Σχολής Γονέων στο σχολείο μας

Το 3ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου οργανώνει Σχολή γονέων-Συμβουλευτική για ζητήματα και προβλήματα που αφορούν τους σύγχρονους εφήβους. Σε μια εποχή που οι έφηβοι πλήττονται από έλλειψη κοινωνικών προτύπων και αξιών και καθώς η ψυχολογική πίεση, οι προκλήσεις, οι εθισμοί, η έλλειψη ψυχικής ανθεκτικότητας, ο εκφοβισμός και τόσα άλλα «ευημερούν», ο ρόλος των γονέων και της παιδείας είναι καθοριστικός. Για αυτό η αναγνώριση, διαχείριση αλλά και πρόληψη των προβλημάτων με σωστή υποστήριξη και καθοδήγηση από ειδικούς κρίνονται αναγκαία.

Για τους παραπάνω λόγους θα πραγματοποιηθεί σειρά από συναντήσεις και βιωματικά εργαστήρια σε θέματα όπως:

• Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη και την αντιμετώπιση του εθισμού των εφήβων,
  • τα όρια και η σημασία τους στην εφηβεία,
  • η παραβατικότητα των εφήβων,
  • η επικοινωνία με τους εφήβους,
  • ψυχοκοινωνικές παρεμβάσεις στην εφηβεία,
  • γονική εμπλοκή και τεχνικές υποστήριξης στο σπίτι
  • ψυχική ανθεκτικότητα,
  • διαχείριση συγκρούσεων,
  • διαχείριση άγχους κλπ.

Μέσα από τις συναντήσεις θα υπάρξει η δυνατότητα ενημέρωσης και ανταλλαγής απόψεων.

Έναρξη λειτουργίας Σχολής Γονέων: Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024, ώρα 6.00-8.00 μμ.

Θέμα: «Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη των εξαρτήσεων των εφήβων». Ομιλήτριες: οι κυρίες Μαριλένα Χατζάκη και Φωτεινή Καπαράκη, εκπρόσωποι του ΚΕΘΕΑ Αριάδνη.

Χώρος συναντήσεων: Αμφιθέατρο του σχολείου.

Οι συναντήσεις είναι ανοιχτές στο ευρύ κοινό, σε όλους τους γονείς, εκπαιδευτικούς, ιδιώτες που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν. Θα γίνονται σε τακτά διαστήματα για τα οποία θα υπάρχει έγκαιρη ενημέρωση. Καλούμε όλους τους ενδιαφερόμενους να αξιοποιήσουν την παραπάνω δράση.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας στο τηλέφωνο του σχολείου: 2841021388 ή στο μέιλ: mail@3gym-ag-nikol.las.sch.gr