Ολοκληρώθηκαν οι δράσεις με το ΚΕΘΕΑ Αριάδνη

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι κύκλοι σεμιναρίων και ενημέρωσης από το ΚΕΘΕΑ Αριάδνη με θέμα τις εξαρτήσεις των εφήβων, την πρόληψη και την αντιμετώπισή τους στο 3ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου. Οι δράσεις αφορούσαν μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς του 3ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου.

Οι συζητήσεις και οι ομαδο-συνεργατικές δράσεις έδωσαν την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να αναδείξουν τους προβληματισμούς της σχολικής κοινότητας σχετικά με τους εξαρτήσεις σε ουσίες, αλκοόλ, διαδίκτυο και τυχερά παιχνίδια και τους τρόπους αναγνώρισης, αποτελεσματικής  διαχείρισης και αντιμετώπισης από τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε πολύ τον υπεύθυνο του ΚΕΘΕΑ κ. Τρικοίλη Γεώργιο, και τις κ. Μαριλένα Χατζάκη και Φωτεινή Καπαράκη για την ιδιαίτερη βιωματική προσέγγισή τους ανανεώνοντας το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά.