EDU4CLIMA

Σε συνέχεια της δράσης EDU4CLIMA που πραγματοποιήθηκε στις 15/3/2023 στον κόμβο Νοφαλιά – Φινοκαλιά, οι μαθητές υποσχέθηκαν να γίνουν πρεσβευτές κλίματος και όχι μόνο να ενημερώσουν αλλά και να ευαισθητοποιήσουν με όποιον τρόπο εκείνοι επιλέξουν τους συμμαθητές τους ή μαθητές άλλων σχολείων, μικρότερων ή μεγαλύτερων τάξεων. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές του Β1 έφτιαξαν ένα quiz γνώσεων ώστε να μάθουν όσοι δεν γνωρίζουν τα αίτια της κλιματικής αλλαγής, τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να αντιστρέψουμε την κατάσταση για τον πλανήτη μας και ποιο το μέλλον μας αν δεν ενεργήσουμε άμεσα όλοι. Τέλος, τα παιδιά συνεργάστηκαν στη δημιουργία μαντινάδων για την εμπειρία τους αυτή συνολικά. Ένας ευχάριστος τρόπος για να μάθουμε και να δράσουμε όλοι για το σπίτι μας, τη Γη μας! Εσείς πόσα νομίζετε ότι ξέρετε για τον άμεσο κίνδυνο που διατρέχει; Κάντε το quiz και δοκιμάστε!