Σύμβουλοι Σχολικής ζωής 2022-2023

Για το σχολικό έτος 2022-23 ορίζονται ως Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4692/2020 αρθρ. 38 και την Υ.Α 129431/ΓΔ4/28-9-2020

στο ΦΕΚ 4183/28-9-2020 οι εκπαιδευτικοί

Σηφαντωνάκη Καλλιόπη κλ. ΠΕ01 (Θεολόγος)

Τσιάμου Μαρία κλ. ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Αγαπητοί μαθητές/μαθήτριες,

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ο Σύμβουλος Σχολικής Ζωής, ενημερώνει, καθοδηγεί συμβουλευτικά και υποστηρίζει μαθητές/τριες και γονείς/κηδεμόνες σε θέματα παιδαγωγικής αντιμετώπισης  ζητημάτων σε τομείς που απασχολούν τη σχολική ζωή.

Συμβάλλει στην καλλιέργεια σχέσεων εμπιστοσύνης μεταξύ των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Βρίσκεται σε άμεση και διαρκή επικοινωνία με τους μαθητές ευθύνης του, το Σύλλογο Διδασκόντων όπως επίσης με γονείς και κηδεμόνες.

Επομένως ο θεσμός του Συμβούλου Σχολικής Ζωής δεν έχει τυπικό αλλά ουσιαστικό ρόλο για την εξέλιξη των παιδιών μας και την ενεργή και αποτελεσματική συμμετοχή τους στη σχολική ζωή.

Για τον λόγο αυτό, κάθε Δευτέρα 11:30 έως 13:30 (μέχρι αλλαγής του ωρολογίου προγράμματος) , θα βρισκόμαστε στο γραφείο της Διεύθυνσης του σχολείου μας για να συζητήσουμε για μικρά και μεγάλα προβλήματα, για τις κλίσεις και τα ταλέντα των παιδιών και για οτιδήποτε συμβάλλει στην πρόοδο και την κοινωνικοποίησή τους.

Μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά ή να αποστέλλετε e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου μας εάν το θεωρείτε προτιμότερο.

Οι μαθητές/τριες μπορούν να απευθύνονται καθημερινά σε εμάς για όποιο κρίσιμο ζήτημα τους απασχολεί και άπτεται των αρμοδιοτήτων μας.

Οι Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΕΚ