Δραστηριότητες για την ανάπτυξη και την αξιολόγηση της Υπολογιστικής Σκέψης των μαθητών

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-22 υπήρξε συνεργασία του 3ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου με το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΠΤΔΕ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ). Στα πλαίσια του ερευνητικού έργου DACT (Development and Assessment of Computational Thinking) του ΠΤΔΕ του ΠΘ, ερευνητές του τμήματος σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής του σχολείου, Σπύρο Βασιλάκη, ανέπτυξαν σύντομες δραστηριότητες οι οποίες συμβάλλουν στην ανάπτυξη και την αξιολόγηση της Υπολογιστικής Σκέψης των μαθητών. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Πληροφορικής και σε αντιστοιχία με το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν, να προβληματιστούν και να εξασκηθούν μέσα από επιλεγμένες σύντομες δραστηριότητες πάνω στην Υπολογιστική Σκέψη. Η συνεργασία αξιολογείται θετικά και από τις δύο πλευρές και ενδεχομένως να συνεχιστεί και στο νέο σχολικό έτος.