Βασικές οδηγίες για τις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις Ιουνίου 2022

Αγαπητοί γονείς και μαθητές

Καθώς πλησιάζουμε στην έναρξη των προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων, μιας διαδικασίας που δεν πραγματοποιήθηκε τα δύο προηγούμενα χρόνια λόγω πανδημίας, θεωρούμε αναγκαίο να επισημάνουμε λίγα σημεία που χρειάζεται να θυμόμαστε.

• Οι μαθητές προσέρχονται πάντα στην ώρα τους, ένα τέταρτο πριν την έναρξη της εξέτασης. Εάν δηλαδή, η εξέταση ξεκινά 8.30 π.μ. πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο 8.15 π.μ. Εάν αρχίζει 10.30 π.μ., πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο 10.15 π.μ. κλπ.
  • Κρατάνε μαζί τους στυλό μπλε ή μαύρο και αν εξετάζονται στα Μαθηματικά κρατάνε όργανα Γεωμετρίας.
  • Μπορούν να κρατάνε 1 μπουκάλι νερό.
  • Φροντίζουν να κάθονται στη θέση που θα τους υποδείξουν οι επιτηρητές και να ακούνε τις οδηγίες των εισηγητών και των επιτηρητών. Απαγορεύεται η αντιγραφή απαντήσεων και η συνομιλία με συμμαθητές την ώρα της εξέτασης.
  • Από την εξέταση μπορεί να αποχωρήσει ο μαθητής 30 έως 45 λεπτά ώρα μετά τις διευκρινίσεις από τους εισηγητές, ανάλογα με την ώρα που θα προσδιοριστεί.
  • Τα κινητά τηλέφωνα παραδίδονται απενεργοποιημένα στους επιτηρητές με την είσοδο στην τάξη και τα παραλαμβάνουν οι μαθητές όταν αποχωρούν.
  • Τα ρολόγια smart δεν επιτρέπονται.
  • ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΑΘΗΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΕΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ.
  • Η χρήση μάσκας παραμένει υποχρεωτική στο χώρο του σχολείου.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους τους μαθητές μας. Ας μην αγχώνεται κανείς μαθητής. Ας δούμε όλοι τις εξετάσεις ως ένα ακόμη μάθημα, διαχείρισης χρόνου, και μελέτης. Ως ένα ταξίδι στη γνώση!